Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Rozpamiętując ich życie, naśladujcie ich wiarę

2012-09-17
Autorka zdjęć: Emilia Walczak Rozpamiętując ich życie, naśladujcie ich wiarę
14 września w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w toruńskiej dzielnicy Kaszczorek w dniu odpustu parafialnego odsłonięto tablicę upamiętniającą posługę dwóch tutejszych proboszczów – ks. Stanisława Kossaka-Główczewskiego i ks. Stanisława Paluszyńskiego.

Obaj urodzili się tego samego dnia 21 stycznia 1893 r. realizując w parafii to samo powołanie kapłańskie, które przebiegało odmiennie, choć w obu przypadkach ściśle łączyło się z tajemnicą krzyża Jezusa – Najwyższego Kapłana.

Po porannej Mszy św. przedstawiciele Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii świętokrzyskiej zapalili znicz na zbiorowej mogile na toruńskiej Barbarce – miejscu śmierci ks. Kossaka-Główczewskiego, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 zanieśli światło na grób ks. Paluszyńskiego na cmentarzu w Kaszczorku. Wieczorem na koncelebrowanej sumie odpustowej, której przewodniczył ks. Janusz Rempalski SAC, proboszcz parafii w Kaszczorku ks. kan. Grzegorz Leśniewski przypomniał sylwetki kapłanów, swoich poprzedników: Ks. Stanisław Kossak-Główczewski był prefektem w Gimnazjum Męskim w Toruniu i proboszczem w Boleszynie i w Kaszczorku. W tej drugiej parafii posługiwał w latach 1934-1939. Został rozstrzelany przez Niemców 28 października 1939 r. w masowej egzekucji mieszkańców Torunia i powiatu. Ks. Stanisław Paluszyński, przed wojną proboszcz w Sumowie i w Obkasie, we wrześniu 1939 r. kapelan Wojska Polskiego, w czasie okupacji był  więźniem Stutthofu, Sachsenhausen i Dachau. W 1945 r. objął parafię w Kaszczorku, gdzie pracował do 1966 r. jako proboszcz, a po przejściu na emeryturę nadal służył posługą aż do śmierci w 1980 r. W kazaniu ks. Rempalski objaśniał istotę powołania chrześcijańskiego, którą jest miłość. Wezwał do odpowiadania na nie stosownie do okoliczności i czasu. Po Eucharystii ks. prał. Andrzej Klemp, następca i przyjaciel księdza Paluszyńskiego, dokonał odsłonięcia i pobłogosławienia tablicy oraz poprowadził modlitwę za zmarłych kapłanów. Dzieci szkolne złożyły wiązankę biało-czerwonych kwiatów, a przedstawiciele SRK, z którego inicjatywy postawiono tablicę – znicz. „Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę“, czytamy w liście do Hebrajczyków (13,7). Niech słowa te wracają do wszystkich stających przed tą tablicą, aby ich praca i męczeństwo nie poszły na marne.

Elżbieta Kola,
przewodn. koła Stow. Rodzin Katolickich przy par. pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Toruniu

Sylwetki kapłanów upamiętnionych tablicą zostały ukazane w „Niedzieli – Głosie z Torunia“ w cyklu „Duchowni diecezji chełmińskiej“ – nr 19-22/2012

GALERIA ZDJĘĆ
Biskupi Diecezji »
Biskup Arkadiusz Okroj

Biskup Diecezjalny

Arkadiusz Okroj
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
CZE
19
Uroczystość Bożego Ciała
Toruń - katedra, g. 9.00
CZE
21
Święcenia diakonatu
Toruń - katedra, g. 10.00
CZE
21-29
Obchody 700-lecia Nowego Miasta Lubawskiego i parafii
CZE
22
Udzielenie posługi stałego lektora
Toruń - kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, godz. 12.00
CZE
24
Odpust ku czci św. Jana Chrzciciela
Toruń - katedra, g. 18.00
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Przemysław Witkowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS