Tegoroczna Droga Krzyżowa przebiegała w atmosferze refleksji towarzyszącej pierwszej rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Rozważania, za namową ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, zaczerpnięto z podobnego spotkania w dniu 18 kwietnia 2003 r. w rzymskim Koloseum z udziałem papieża Polaka. Zostały wówczas wykorzystane rozważania i teksty modlitw ze słynnych watykańskich Rekolekcji Wielkopostnych w 1976 r., które kard. Karol Wojtyła wygłosił dla papieża Pawła VI i członków Kurii Rzymskiej. Postać Chrystusa jako „Znaku, któremu sprzeciwiać się będą” nabiera i dzisiaj, w czasach bitwy o prawdę, szczególnej wymowy, co wyraźnie przypomniano przed rozpoczęciem modlitw w Grudziądzu.
W Drodze Krzyżowej w „mieście biskupa Chrystiana”, ale i słynącym z tradycji wojskowych, licznie uczestniczyli żołnierze Wojska Polskiego z ich ks. Kapelanem. Przy każdej stacji Męki Pańskiej ustawiali oni pionowo krzyż jako ważny znak dla współczesnych, towarzyszący modlitwie wiernych i przemarszowi ulicami osiedla na Strzemięcinie. Wierni zakończyli Drogę Krzyżową w parafii macierzystej dla Strzemięcina, kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Na początku i na końcu Drogi Krzyżowej krzyż nieśli kapłani, na barkach których spoczywa na co dzień niesienie i głoszenie depozytu wiary. Tuż za krzyżem podążał Ksiądz Biskup.
Wszyscy mieli swój udział w przygotowaniu tej Drogi Krzyżowej. Młodzież opatrzyła ją wstępem i zakończeniem według tekstów Karola Wojtyły. Treść I stacji odczytał w imieniu kapłanów ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor grudziądzkiej Caritas. Rozważanie stacji II odczytała p. Elżbieta Langmesser z parafii na Strzemięcinie. W przybliżenie słów Ojca Świętego włączyli się wierni parafii grudziądzkich i poszczególnych stanów: przedstawiciele parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Rządzu (stacja III), parafii św. Józefa i parafii św. Andrzeja Boboli w Mniszku (stacja IV), parafii św. Ap. Piotra i Pawła na Lotnisku (stacja V), Wojsko Polskie (stacja VI), s. Elżbietanki w imieniu wszystkich sióstr zakonnych Grudziądza (stacja VII), wierni parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (stacja VIII), parafii Wniebowzięcia NMP (stacja IX), fary św. Mikołaja (stacja X), kościoła św. Ducha (stacja XI), parafii Niepokalanego Serca NMP (stacja XII), parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (stacja XIII), a także nauczyciele i katecheci, w imieniu których treść stacji XIV odczytała p. Małgorzata Jagielska. Koncelebrowaną Mszę po zakończeniu Drogi Krzyżowej wraz z kapłanami obu dekanatów grudziądzkich sprawował bp Andrzej Suski.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie, przypominając słowa z zakończenia rozważań Jana Pawła II: „Otwórzmy serca Chrystusowi. On odpowie na nasze najgłębsze oczekiwania…”.
Ks. Bartłomiej Sławiński