Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Czas pielgrzymek

2008-08-24
fot. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przed ołtarzem papieskim w Sierakowicach
Lato i okres wakacji jest czasem sprzyjającym nie tylko wypoczynkowi, lecz także poznawaniu ciekawych historycznie i religijnie miejsc. W parafii pw. św. Marcina w Sarnowie każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie trasę pielgrzymowania.
Pierwsza połączona pielgrzymka parafii z Sarnowa i Wielkich Łunaw udała się na ziemię sandomierską. Szlak wiódł z Sarnowa przez Warszawę, Puławy, Kazimierz Dolny do Sandomierza, Kałkowa-Godowa i Świętego Krzyża. Na warszawskim Żoliborzu modlono się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki, w którym Kapłan Solidarności odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, zawierzono współczesne sprawy Polski i Polaków. W Puławach zwiedzano zespół parkowo-pałacowy. Renesansowe kamieniczki wokół rynku kazimierskiego, kościół parafialny z pięknymi organami to kolejne miejsca godne polecenia. Podziwiano sandomierską Starówkę, ratusz, ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w 1999 r. i kościół pw. św. Jakuba, a panoramę miasta oglądano od strony Wisły podczas rejsu statkiem. W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie modlono się na Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego wzorowanej na Kalwarii w Licheniu. Trochę trudu trzeba było włożyć, aby podejść pod górę, na której wznosi się klasztor ojców oblatów, stróżów relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Opiekę duchową podczas 3-dniowego pielgrzymowania sprawowali proboszcz ks. Zbigniew Gański oraz ks. Jan Żymant.


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z Księdzem Proboszczem pielgrzymowało na Kaszuby. Zwiedzano muzeum regionalne w Kartuzach. Poznano historię założenia miasta przez zakon kartuzów, sztukę ludową tego regionu oraz alfabet kaszubski. Dalej szlak wiódł do Sianowa, gdzie pokłoniono się Królowej Kaszub, a podczas Mszy św. modlono się o błogosławieństwo dla rodzin z parafii. W Sierakowicach oglądano ołtarz papieski z 1999 r. Podziwiając krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej, zatrzymano się w Szymbarku. Zasiadając przy najdłuższym stole, wysłuchano opowieści o budowaniu polskich dworów. Nastrój panujący w łagrach sowieckich można było odczuć w oryginalnej chacie Sybiraka, a pobyt w schronie Gryfa Pomorskiego pomógł młodym zrozumieć przeżycia ludzi walczących podczas II wojny światowej. Wiele emocji wiązało się z wejściem do domu zbudowanego do góry nogami.

Pielgrzymka ministrantów, scholi i KSM-u wiodła na Kociewie. Pobyt w Pelplinie rozpoczął się od zwiedzania katedry. Msza św. w kaplicy seminaryjnej, w której modlił się Ksiądz Proboszcz jako kleryk, w młodych wyzwoliła emocje. Następnie pobyt na Górze Papieskiej, na której w 1999 r. Mszę św. odprawiał Jan Paweł II. Tajemnice zakonu krzyżackiego oraz historię poznawano na zamku w Gniewie. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Jedności w Piasecznie przy studzience, najstarszym miejscu objawień Matki Bożej na Pomorzu, schola zaśpiewała Maryi pieśni.

Aleksandra Wojdyło

Biskupi Diecezji »
Biskup Arkadiusz Okroj

Biskup Diecezjalny

Arkadiusz Okroj
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
CZE
19
Uroczystość Bożego Ciała
Toruń - katedra, g. 9.00
CZE
21
Święcenia diakonatu
Toruń - katedra, g. 10.00
CZE
21-29
Obchody 700-lecia Nowego Miasta Lubawskiego i parafii
CZE
22
Udzielenie posługi stałego lektora
Toruń - kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, godz. 12.00
CZE
24
Odpust ku czci św. Jana Chrzciciela
Toruń - katedra, g. 18.00
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Przemysław Witkowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS