2021-11-18
W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu 18 listopada odbyło się XIII Toruńskie Sympozjum poświęcone Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym. Jego tematem była "nowa duchowość".
W roli prelegentów wystąpili ks. dr hab. Stanisław Suwiński, prof. UMK (Wydział Teologiczny), ks. prof. dr hab. Piotr Moskal z Wydziału Filozofii KUL, o. dr hab. Aleksander Posacki SJ z Collegium Verum w Warszawie, prof. dr hab. Viara Maldjieva z Wydziału Humanistycznego UMK, Jan Lewandowski z portalu www.apologetyka.info. Online połączyli się prof. dr hab. Zbigniew Pasek z Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie oraz dr hab. Halina Mielicka-Pawłowska, prof. UJK w Kielcach (Wydział Pedagogiki i Psychologii). Kierownikiem naukowym był ks. prof. dr hab. Jan Perszon.
Prelegenci przyglądali się nowym zjawiskom w duchowości z perspektywy teologii, filozofii, socjologii, językoznawstwa, ale i praktyki. Jak zauważyli, klasyczna definicja duchowości łączyła się z tradycją monastyczną ("duchowość karmelitańska", "duchowość franciszkańska") czy też wskazywała formację chrześcijańską pewnych grup społecznych i zawodowych ("duchowość małżeńska", "duch pracy ludzkiej"). Tymczasem obecnie duchowością z jednej strony nazywa się działania odżegnujące się od sformalizowanej religijności, wybierające z różnych tradycji duchowych to, co wygodne, z drugiej zaś opisuje się tym pojęciem to, co człowiek przeżywa (stąd karkołomne sformułowania jak "duchowość alipnizmu" czy "duchowość mody").
Swoiste pomieszanie pojęć, błędna antropologia, subiektywizm prowadzą do zagubienia wśród wierzących i wejscia na drogę zagrożeń duchowych, stąd też potrzeba dobrze sformułowanej apologetyki. - Duchowość nie może lekceważyć rozumu - zwrócił uwagę o. Posacki, dodając, że mamy wiele narzędzi, aby móc obronić naszą wiarę.
Tekst i zdjęcia: Renata Czerwińska
GALERIA ZDJĘĆ