Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Bożogrobcy na święcie patronalnym w Górznie

2014-09-16
Podczas Mszy św. fot. Janusz Kamiński
Dnia 14 września b.r. parafia w Górznie przeżywała swój doroczny odpust Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tym razem miał on wyjątkową oprawę, gdyż pojawili się na nim Damy i Kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (zwani popularnie Bożogrobcami) z kilku ośrodków w Polsce: z Warszawy, Wejherowa, Rumii, Gdyni, Tucholi oraz Kielc. Pośród nich byli między innymi: Zwierzchnik zakonu w Polsce Karol Szlenkier oraz członek zarządu zakonu Danuta Orzechowska.

 

Główne uroczystości odpustowe miały miejsce podczas Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 12.  Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kawaler zakonu Bożogrobców ks. prał. Marek Rumiński prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej. Powiedział on między innymi: „W krzyż wpatrujemy się każdego dnia, przynajmniej tak czyni człowiek wierzący, ale potrzeba czasem głębokiej refleksji i uświadomienia sobie po raz kolejny, jak ważny jest krzyż w życiu każdego człowieka. Dziś wpatrujemy się po raz kolejny w relikwie Krzyża Świętego. Za sprawą św. Heleny relikwie mogły pielgrzymować po całym świecie, mogły dotrzeć do najdalszych zakątków kościoła, a dzięki Bożogrobcom dotarły także do Górzna. Dlatego damy i kawalerowie z całej Polski od trzech lat podejmują to święte dziedzictwo Bożogrobców właśnie tu w Górznie i adorują relikwie Drzewa Krzyża Świętego włączając się w parafialne świętowanie.”

Koncelebransami Mszy św. byli: kawaler zakonu  Bożogrobców ks. Krzysztof Czaja z Gdyni oraz ks. kan. Zbigniew Markowski, prepozyt Kapituły Kolegiackej Nowomiejskiej. We Mszy św. uczestniczyli także: gospodarz uroczystości ks. dziekan kan. Stefan Maliszewski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie oraz ks. kan. Marian Talaśka.

Na zakończenie Eucharystii miała miejsce uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta. Na rynku został ustawiony specjalny ołtarz. W procesji Kawalerowie nieśli relikwie Krzyża Świętego. Odgrywają one ważne miejsce w tożsamości religijnej tego miejsca. Są to bowiem wyjątkowe relikwie, które przez wieki ściągały do świątyni w Górznie wiernych i to nie tylko z parafii. Ich kult jest obecny także i dzisiaj, a w kontekście obecności Bożogrobców w Polsce, Górzno staje się ważnym miejscem na mapie ośrodków, z którymi czują się oni coraz mocniej związani.

Przypomnijmy, że to właśnie Górzno zostało wybrane przez Bożogrobców, już na początku XIV wieku, na jedno z miejsc w Polsce, w którym pełnili swoją posługę. Kiedy w 1325 r. biskup płocki erygował w Górznie parafię posługę duszpasterską powierzył w niej właśnie Bożogrobcom. Pracowali oni w tym miejscu przez kilka wieków, do 1830 r.

Górzno jest wyjątkowym miejscem dla dynamicznie rozwijającego się od 1995 r. zakonu Bożogrobców w Polsce. Obecnie liczba członków, czyli Dam i Kawalerów sięga w naszym kraju około 250 osób. Pośród nich znajdują się także osoby z naszej diecezji: marszałek Alicja Grześkowiak, posłanka Anna Sobecka oraz ks. prał. Marek Rumiński. Na świecie liczba Bożogrobców sięga około 28 tys.

Obecnie zakon Bożogrobców stawia przed sobą dwa podstawowe cele: zgodnie z nauczaniem i doktryną Kościoła katolickiego wzmacniać w członkach życie chrześcijańskie oraz podtrzymywać i wspierać dzieła Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, szczególnie podległe Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Członkami wspólnoty Bożogrobców nie mogą być osoby przynależące do instytucji, organizacji lub stowarzyszeń, których charakter, cele i programy byłyby przeciwne doktrynie i nauczaniu Kościoła katolickiego.

Dk. Waldemar Rozynkowski

GALERIA ZDJĘĆ
Okadzenie relikwi Krzyża Świętego fot. Janusz Kamiński
Bożogrobcy w Górznie 14 IX 2014. fot. Janusz Kamiński
Bożogrobcy w Górznie 14 IX 2014. fot. 1. Janusz Kamiński
Podczas procesji fot. Janusz Kamiński
Biskupi Diecezji »
Biskup Arkadiusz Okroj

Biskup Diecezjalny

Arkadiusz Okroj
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
CZE
19
Uroczystość Bożego Ciała
Toruń - katedra, g. 9.00
CZE
21
Święcenia diakonatu
Toruń - katedra, g. 10.00
CZE
21-29
Obchody 700-lecia Nowego Miasta Lubawskiego i parafii
CZE
22
Udzielenie posługi stałego lektora
Toruń - kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, godz. 12.00
CZE
24
Odpust ku czci św. Jana Chrzciciela
Toruń - katedra, g. 18.00
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Przemysław Witkowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS