Osobiste doświadczenia i globalne wydarzenia często wzywają nas do jeszcze większej nadziei. Dolna część krzyża przypomina swoim kształtem kotwicę, która stabilizuje łódź podczas sztormu. Kotwica, jako symbol nadziei, ma głębokie korzenie w starożytnym chrześcijaństwie, gdzie była znakiem bezpieczeństwa i spokoju w wierze. W żargonie morskim kotwica zwana dryfkotwą, pozwala na stabilizację statków w najcięższych warunkach.
Podróż pielgrzyma jest doświadczeniem wspólnotowym, nie indywidualnym, i jest nacechowana rosnącą dynamiką, która prowadzi nas ku krzyżowi. Krzyż nie jest statyczny, lecz dynamiczny, pochylający się ku ludzkości, jakby zmierzał ku niej, nie pozostawiając jej bez wsparcia, ale zapewniając o swojej obecności i oferując poczucie bezpieczeństwa wypływającego z nadziei.
Kolor zielony w logo wyraża motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei. To motto przypomina, że nadzieja jest drogowskazem w naszej wspólnej podróży wiary, zakorzenionej w tradycji i teologii chrześcijańskiej.
(Tekst na podstawie: https://sdmpolska.pl/logo-jubileuszu)
Dykasteria ds. Ewangelizacji, odpowiadająca za przygotowania do zbliżającego się Roku Jubileuszowego, zaprezentowała najważniejszy symbol, który będzie towarzyszył pielgrzymom – krzyż jubileuszowy, który każda grupa otrzyma przed przejściem przez Drzwi Święte.
Krzyż przedstawia „Chrystusa Chwalebnego, światło zbawienia dla ludzkości, w czasach wielkiego globalnego kryzysu, kiedy mężczyźni i kobiety na wszelkie sposoby wyrażają najwyższą potrzebę nadziei” – wyjaśniają organizatorzy Jubileuszowych obchodów.
Drewniany krucyfiks, którego autorem jest włoski artysta rzeźbiarz Riccardo Izzi będzie towarzyszył wszystkim gruop pielgrzymów, które otrzymają go na czas przejścia przez Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej.
To nie pierwszy raz, kiedy krzyż będzie towarzyszył wiernym, przybywającym do Bazyliki św. Piotra w ramach jubileuszowych obchodów. Np. podczas Jubileuszu Odkupienia 1983-1984, w Bazylice Watykańskiej na prośbę papieża Jana Pawła II ustanowiono prosty drewniany krzyż, przy którym modlili się pielgrzymi, przybywający wówczas do Rzymu. Po zakończeniu obchodów Ojciec Święty przekazał go młodzieży, prosząc, aby wraz z nim głosiła na całym świecie orędzie Odkupienia. Krzyż ten do dziś jest głównym symbolem Światowych Dni Młodzieży.
https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-10/zaprezentowano-krzyz-roku-jubileuszowego-2025.html
Biskup PomocniczyJózef Szamocki | |
Biskup SeniorAndrzej Suski |